Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Joannes Sambucus Pannonius Tirnaviensis (1531-1584) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

K používaniu priezvisk v 15. a 16. storočí
Nie je pravda, že by sa v 16. storočí ešte nepoužívali priezviská. Aj keď sa ešte nedá hovoriť o priezviskách v dnešnom slova zmysle, tak používanie priezvisk medzi mešťanmi a dokonca aj medzi sedliakmi je zaznamenané v mnohých prameňoch už z 15. a 16. storočia. Napríklad Žilinská kniha, kde sú zaznamenané mnohé priezviská žilinských mešťanov z 15. storočia. A medzi žilinskými richtármi v 15. storočí a na začiatku 16. storočia sa spomínajú napr. richtári s menami ako Martin Polakovič, Jeroným Švec, Ladislav Uhrinovič, Matej Kotrša, Peter Polak, Mikuláš Masar, Gašpar Vrtiak, Matej Kropač, Martin Banovsky, Ondrej Babčanský, Juraj Krok, Ondrej Bohdal a viacerí ďalší. Ako príklad na priezviská sedliakov môžu slúžiť priezviská zaznamenané v urbároch panstiev, kde sú zaznamenané aj priezviská sedliakov. Napr. v obci Melčice v Trenčianskej stolici v najstaršom urbári Beckovského panstva, v ktorom sú spísané aj povinnosti poddaných z Melčic z roku 1522 sa spomínajú mená: richtár Blažej Goliáš ( písané ako Golyas) a prisažní: Kristín Šulek, Jakub Radniak, Ján Lodko a Peter Kúzel. Spomínajú sa aj sedlaici ktorí vlastnili štvrtinové usadlosti, tých bolo 9 a to: Mikuláš Križanovič, Bartolomej Kulhan, Ján Lodko, Pavol Cibulka, Martin Miško, Valentín Zaruzenič, Juraj Janovič, Juraj Vaniga, Andrej Martinkovaj. Okrem nich sa spomínajú aj mená želiarov a neskôr aj ďalšie mená ďalších sedliakov, ktorí sa tam objavili neskôr. V roku 1590 sa pri delení panstva medzi Bánfiovcov a Nadasdyovcov spomína ako sedliak s mlynom Adam Zstanek. Tento istý sa v roku 1596 spomína ako richtár obce Melčice Adam Zstaniak. Tento Staniak bol predkom rodiny Staňák, ktorá žije v Melčiciach dodnes a ktorá bola v roku 1646 povýšená do šľachtického stavu. Zemania z rodu Staňák používali (najmä v 17. a 18. storočí) aj meno Melčický, dnes žijúci potomkovia rodu používajú meno Staňák. Toľko v krátkosti o tom, že už 15. a 16. storočí sa používali priezviská a tiež o tom, že aj zo slovenského sedliaka sa mohol stať šľachtic.
running.wild
Na Teba sa
mi reagovať nechce, ale keď ty považuješ priezvisko označenie národnosti alebo remesla, tak potom je to len argument... Martin - Polakovič - syn Poliaka Jeronym Švec - syn ševca - zrejme z Česka, po slovensky je to ševc a nie švec Ladislav Uhrinovič - zrejme syn nejakého Uhra, Maďara? Matej Kotrša - Kotrša gentiv od Kotrš, Peter Polak - Poliak, prišiel zrejme z Poľska Mikuláš Masar - evidentne bol povolaním mäsiar Gašpar Vrtiak - ???? Peter Programátor Ján Sústružník Michal Právnik
nestoriuss
<< < 1 2 3 4

čo dodať?

Myslím, že o tomto príspevku a jeho autorovi si každý normálny človek vytvorí svoj názor sám. Kto nemá argumenty, tak píše úplné kraviny. Ináč len tak mimochodom viaceré z uvedených priezvisk sú v Žiline zastúpené dodnes. Napr. Polakovič, Polák, Masár, Švec, Bohdal a niektoré ďalšie sú zase zastúpené v blízkom okolí Žiliny, napr. v Martine (napr. Kropáč, Vrtiak a Krok).
 

 

Ani ja sa už neozvem, všimol som si vyššie aj jeho odborný názor na C & M, ktorí sa sem vraj ani nepredrali.
 

 

Tiež pridám niekoľko mien z knihy Trnava - okres a mesto, vydanej roku 1980. Písal som doradu majiteľov domov na Trojičnom námestí, Hlavnej a Vajanského ulice, zapísaní v daňovej knihe z roku 1536:
Ján Literát, Peter Czarney, Bartolomej Pellio, Hans Kramar, Pavol Safflar, Jakub Salczer, Matiáš Presbyter, Wastl Lesenpranth, Imrich Koczy, Zybryk, Ján Sartor, Egidus, Hans Masarka, Dienis, Ján de Buda, Peter Faber, Beretess Hungarus, Ambróz Fabrifer, Šimon Lanius, Ambróz Funifex, Martin Ridicen, Serator Hungarus, Martin Lorarius, Ján Očenáš, Sartor Claudus, Adam, Štefan Sutor, Matiáš Bednacz, Matúš Tkadlec, Peter Hodko, Václav Hodko, Štefan Lanius, Martin Koza, Matiáš Hamar, Augustín Holca, Alexej Demen, Krištof Križan, Fabián Blasius, Peter Sabo, Valentín Sery, Václav Schlegel, Ján Salnitenik, Gašpar Prukner, Juraj Piscinator, Tomáš Malyška, Matiáš Kerekes, Sterovsky, Peter Andrla, Václav Holub, Šimon Borovský, Gallus, Ján Moravus, Juraj Havran, Lukáš Šelpický, Leonard Cheba, Mikuláš Hamar, Michal Vlk...
 

Borovský

Ten Šimon Borovský nebol náhodou zeman? Lebo rod Borovský, ktorý má dodnes na Slovensku potomkov bol šľachtický, zemiansky rod, ktorý pochádzal z Boroviec v Nitrianskej stolici neďaleko Piešťan, teda celkom blízko od Trnavy. A podľa toho čo je o nich písané v publikácii Lexikón erbov šľachty na Slovensku I. Trenčianska stolica, žili v Nitrianskej, Trenčianskej a Bratislavskej stolici. Spomínaní sú od 16. storočia. Ináč v Trnave sa usadilo viacero zemianskych rodín, jednou z nich bola napríklad rodina Kopeckých, čo boli drobní zemania z dedinky Kopec, dnes časť obce Košecké podhradie v bývalej Trenčianskej stolici, z týchto pochádzal napr. František Kopecký, ktorý bol profesorom na Trnavskej univerzite, kde okrem neho pôsobilo aj veľa ďalších Slovákov, viacerí z nich aj vo funkcii rektora alebo dekana fakulty.
 

 

Netuším, ale všetci tí ľudia boli majiteľmi domov, nie podnájomníkmi, takže mohol byť z toho rodu. Prešiel som v zoznamoch všetky ulice, nepresťahoval sa do iného domu, napr. bližšie k radnici ako P. Samboky (aby to mal bližšie do roboty), je o ňom záznam iba v roku 1536 (predtým chýbajú zápisy), že býval na Zbožnej (od slova zbožie) ul., dnešnej Vajanského ul., v mieste, kde je dnes krajská prokuratúra. Bol to vtedy hneď krajný dom pri veľkom priestranstve, kde boli mestské sýpky (dnes okresný úrad), možno podnikal s obilím. Inak tiež lukratívne miesta, záhrady sa im spájali s tými, čo bývali na Hlavnej ul.
V roku 1546 bol už majiteľom domu Ján Poliak, 1556 - Martin Hudec, 1579 - Jakub Hudec, 1584 - Jakub Lantos.
 

 

Ja umrem! Pozerám do wintran, do maďar.-českého slovníka: Ten Jakub Hudec si dal pomaďarčiť meno na Lantosa (lant=loutna)
 
Hodnoť

 

Teda, Laco, všetka česť! Veľmi zaujímavé čítanie. Oceňujem Tvoju námahu, zápal a talent a v diskusii konečne aj pohotovosť a skvelú iróniu. Teším sa na ďalšie články tohto razenia. Mimochodom, si starý pes a velice friško si ma odhalil. Môj nick je medzinárodná zloženina, beet je po anglicky repa (asi vieš, čo sme sa jej aj s Cviklárom a kapitánom Ignatievičom napretrhávali) a hovenko je odkaz na moju podobu s Beethovenom, keď už bol tak beznádejne starý, hluchý, prepitý a naštvaný. Drž sa a píš! Prečítal som si Ťa už celého a začínaš ma napínať.
 

 

Mám radosť, že si to Ty, môj veľký učiteľ a vzor. Teraz sa mi budú triasť aj ruky, tuším si zmením meno a fotku. No čo ešte... napíš niekedy na e-mail, nech nemusím toľko vyberať slová na verejnosti.
 

 

Len vyberaj, vyberaj, slovo robí chlapa.
 

 

Ide o to, že ščúl sa mi s tebu strašne zle mekčí, jak keby sme boli cudzí. Také proci srsci.
 
Hodnoť

 

Hovorí sa "makčí". Po trvavsky sa aj slovo makčen vyslovuje na konci tvrdo. Nuž ale čo môe bť krajšie ako tvrdý koniec!
 
Hodnoť

oprava

po trnavsky... byť...
 
Hodnoť

 

A vôbec, kde je ďalší článok? Takto z teba celá pásomnica nikdy nevylezie!
 

 

Já mám tú reč mojej materi pomýšanú s tatkovú valaščinu.
Ščúl nepíšem, drímem na bobkových listoch, a nahadzujem si do svojej databázy Tvojho kamaráda P. Horvátha (Trnava, 1981) - to si robím v HTML takú oflajn stránku a chronologicky aj podla teho čo trídzím, prepájam z otkazma... a aj to ščúleki mosím prerušit - ide mi cé es í majami vajs.
 
Hodnoť

 

No kukaj...
 

<< < 1 2 3 4

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 8 646
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 835
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 2 628
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 2 231
 5. Juraj Paškuliak: Mesto Handlová znepríjemňuje život svojim obyvateľom extrémne hlasným rozhlasom 1 589
 6. Martin Greguš: Blaha v tom má jasno: "Matovič znásilnil národ" Čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 1 314
 7. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 1 189
 8. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 174
 9. Martin Ondráš: Brusel potvrdil, kradne sa tu. Prečo roky nekonáme? 1 102
 10. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 1 068

Rebríčky článkov


 1. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 2. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 3. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 4. Štefan Vidlár: D O J E M
 5. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 6. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 7. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 8. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 9. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 10. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu


Už ste čítali?