Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Joannes Sambucus Pannonius Tirnaviensis (1531-1584) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Mám obavu, že Vaše dedukcie chrámu na obe nohy....
Citujem Vás: \"Ako som spomenul na začiatku, Sambucus sa sám seba hrdo nazýva Panónčanom Trnavským. Prečo nie Hungarom? Alebo Pešťanom? Jednoducho bol hrdý, že pochádza z Panónie, a konkretizuje - z Trnavy.\" No ja sa obávam, že nemáte v tomto pravdu... Trnava nikdy nepatrila do Panónskej nížiny.... Panónska nížina sa rozklada o dosť kilometrov južnejšie od Trnavy... Tvrdíte, že Joannes Sambucus by mohol byť \"Slovákom\", aj keď hovoriť o Slovákoch v 16 storočí je prinajmenšom odvážne, ale nie to som chcel povedať, odkiaľ by mohol byť Joannes Sambucus, alebo jeho predkovia má zakódované v svojom mene Zsámboki János, teda on alebo jeho predkovia museli byť z dediny Zsámbok, táto dedina sa nachádza v Maďarsku, asi tak 60 km na východ od Budapešti, jej latinské meno je Sambuc, detaily o dedine tuna: (url)http://hu.wikipedia.org/wiki/Zs%C3%A1... Čiže to vyzerá tak, že Joannes Sambucus Pannonius Tirnaviensis, alebo jeho predkovia pochádzali z dediny Zsámbok (Sambuc), neviem isto či sa tam narodil, ale ja si myslím, že skôr áno ako nie, myslím, že sa do Trnavy iba presťahoval kôli Turkom, ktorí neustále útočili z juhu. Ak sa narodil teda v dedine Zsámbok (Sambuc), skutočne sa narodil v Panónii. Myslím si ale, že bol Maďar ako repa, lebo o existencii nejakých Slovanov v dedine Zsámbok nevieme nič, teda asi tam žiadni Slovania nežili. To, že tvrdil, že Slovania žili v Uhorsku pred príchodom Maďarov z neho žiadného \"Slováka\" nerobí, ako Maďar vyjadril iba svoj názor. Z faktrografického hľadiska je článok dobrý, ale ako som povedal, dedukcie krívajú na obé nohy... prečo za všetkým hľadáte \"Slovákov\", ktorí vtedy ešte ako národ neexistovali a prečo sa vlastne snažíte \"znásilňovať\" dejiny takýmto spôsobom? To je jedno akého pôvodu vlastne Joannes Sambucus vlastne bol, bol to veľký človek a veľa toho dokázal... Upozorňujem Vás, že predtým, ako mi začnete nadávať do Maďarov, tak ja Maďar ani trochu nie som. Nestoriuss
nestoriuss
Ladislav Šebák
Ten Pavol Holý z Hradnej, kapitán Trnavy bol tiež významnou a zaujímavou osobnosťou v dejinách Trnavy a celého Slovenska. Pochádzal z neurodzenej rodiny z Hradnej v Trenčianskej stolici, ako mladý chalan prišiel do Trnavy, kde sa zakrátko stal mešťanom, už v mladom veku získal pomerne veľký majetok, stal sa vodcom slovenských mešťanov Trnavy počas národnostných sporov s Nemcami a v roku 1488 ho kráľ Matej Korvín povýšil do šľachtického stavu a udelil mu erb a armáles. Neskôr zastával viaceré významné funkcie, napr. funkciu kapitána Trnavy, ktorú vykonával dlhé roky. Jeho syn Martin Holý bojoval v roku 1529 proti Turkom pri Viedni a odtiaľ zaslal mestu Trnava slovensky písaný list o obliehaní Viedne Turkami.
running.wild
<< < 1 2 3 4 > >>

 

Čo-to mám o ňom:
1477 - Slovák Pavol Holý, pochádzajúci z Hradnej v Trenčianskej stolici, už patril medzi trnavských obchodníkov
1488 - Matej I. povýšil ho do zemianskeho stavu a udelil mu erb - kohúta na snope obilia v štíte
1498 - spomínaná stavba kostolíka, pod ňou krypta pre členov Holého rodiny
1510 - mestský kapitán Pavol Holý odstúpil z úradu
1525 - po tomto roku zomrel Pavol Holý a jeho majetok zdedil najstarší syn Martin
1531 - vymrel rod Pavla Holého
 

 

Ešte som opajcol niečo o mestskej samospráve, čo Petra Sambokyho vylučuje z radov pomoháčskych uprchlíkov:
Všetci mešťania volili dvadsaťštyričlennú, neskôr šesťdesiatčlennú vonkajšiu radu. Tá si spomedzi seba volila trinásťčlenný magistrát (senatus, magistratus). Z neho sa potom volil richtár. Viedol magistrát a bol sudcom. Spolu s dvoma senátormi mohol súdiť menšie priestupky. Väčšie súdil celý magistrát. Konzul riadil celé hospodárstvo a o bezpečnosť mesta sa staral kapitán. Okrem toho tu boli aj ďalšie, ale už o niečo menšie funkcie, napríklad notár a tribún ľudu.
Slobodné kráľovské mestá boli v Uhorsku štvrtým stavom. Kráľ ich preto povolával aj na snemy. Všetci mešťania boli ako právnické osoby šľachticmi. Trnava mala preto aj poddanské obce, a to Modranku, Hrnčiarovce, Brestovany a Biely Kostol, ale od druhej polovice 14. storočia mala namiesto Bieleho Kostola obec Ružindol.
Na získanie meštianstva v Trnave bolo potrebné mať vlastný dom, pätnásťročný pobyt v meste a nejakú živnosť. Noví mešťania museli prisahať vernosť a poslušnosť magistrátu. Za porušenie takejto prísahy mohli previnilca vyhnať z mesta.
Po vpáde Turkov do Strednej Európy mnoho ľudí z dnešného Maďarska utieklo pred nimi na Slovensko. Aj v Trnave sa preto výrazne zvýšil počet maďarského obyvateľstva. Popri Slovákoch žili tu teda aj Nemci a Maďari. Neskôr práve preto vznikli medzi nimi určité národnostné spory najmä pri voľbe mestského farára, ale aj pri voľbe mestskej samosprávy. Do týchto sporov niekedy musel zasahovať aj panovník. Podľa nariadenia cisára Ferdinanda z r. 1551 richtárom rok mal byť Nemec, druhý rok Maďar a tretí rok Slovák. Aj v magistráte musela mať každá národnosť rovnaký počet senátorov.
 

 

No a kde teda je/bola Panónia presne?
 

Nechce

sa mi to tu rozpisovať...

Napr. je to uvedené tuná:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Pan%C3%B3nia

Nestoriuss
 

 

Ďakujem
 

 

V tom wikipedskom článku je zaujímavá posledná veta:
"V roku 900/901 sa do Panónie presunula podstatná časť starých Maďarov. Koncom 10. storočia vznikol v severnej Panónii uhorský štát a slovanské osídlenie postupne podliehalo maďarizácii."
Ján Sambucus si nedával k menu prívlastky podľa územia Panónia, ale podľa Panónčanov, ktorých starí Maďari vytlačili severne, až za Dunaj. A Panónčanmi nazývali historici z prelomu staro a novoveku obyvateľov terajšieho Slovenska. Teda J. Sambucus sa nazýval panónskym (nie maďarským, nemeckým, českým, sedmohradským...) Trnavčanom. Bolo by viac ako čudné, aby si napríklad Mikuláš Schneider dal prídomok Bulharský-Trnavský.
.
Miro Slava Švického poznám už dobrých 20 rokov, osobne, aj jeho knižky o Slovenoch. Teda je mi známe, že Slováci sa nevolali Slováci, ale pravdepodobne Sloveni, Slo-Wáni, dokonca je možné, že sú, teda sme, potomkami Vandalov (ale to už je mimo jeho teórií), ktorí vyplienili Rím, zdrhli na sever Afriky a potom sa objavili v Panónii.
 

Ja by som

tak ďaleko do histórie nezachádzal... osobne si myslím, že etnicky bol Maďar a nie Slovan.
 

 

Ja zas verím kapacitám v tomto obore, ktorým nebudem siahať po členky ani po 7 reinkarnáciách. Nesnažil som sa tu dokazovať národnosť tohoto génia, tá mi bola jasná z vyjadrení múdrejších, ale snažil som sa zviditeľniť slávneho rodáka. Ak sa neskôr ukáže, že jeho rodičia či prarodičia prišli z Nemecka (aby sme stále nehovorili len o Maďaroch), moju úctu voči nemu to nijako neoslabí.
 

Nuž

všetky kapacity vo svojich odboroch v stredoveku tvrdili, že zem je plocha doska a je nesená na chrbte veľryby. Ak sa niekto našiel s názorom, že zem je guľatá, tak ho to mohlo stať hlavu.

Teda vy stále slepo veríte "kapacitám"?

Súhlasím s Vami, nech by bol aj Róm, aj tak by ste mali byť naňho hrdý... Ja proti tomu nič nemám, ale považujem za absolútne choré, keď "kapacity" z neho robia Slováka, ktorým podľa všetkého naozaj nebol...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Nie som

Maďar, ale keby som aj ním bol, tak by som bol na to veľmi hrdý, a bol by som hrdý aj keby som bol Rómom, drahý running.wild, to čo si vlastne ty za človeka, o tom hovoria tvoje "príspevky", ak nemáš čo povedať k téme, tak začneš urážať iných a nadávať im do turulov... si duchovný ubožiak a uprimne Ťa ľutujem. A vylepši si svoju slovenčinu "nezmysli" sa píšu ako ""nezmysly"".


To, že mi nadávaš do turulov som oznamil správcovi, takže znovu dostaneš "ban" a budeš si musieť zmeniť svoje prihlasovacie meno.

 
Hodnoť

 

Prečitajte si ešte raz môj príspevok - Sambucus musel byť z dediny maďarskej dediny Zsámbok (Sambuc), jeho otec bol kupec, pravdepodobne ušiel z maďarskej dediny Zsámbok (Sambuc) do Trnavy, prečo by potom mal byť Slovákom????
 

 

Myslím, že debatu môžeme zatiaľ ukončiť tým, že Sambucusovci predsa len boli Slováci. Bez znalosti maďariny som si našiel na http://hu.wikipedia.org/wiki/Zs%C3%A1mbok niečo o dedine, z ktorej pravdepodobne niekedy, ale maximálne v roku 1531 (narodil sa tu Ján Samboky, smelo môžem napísať Sambocký) prišli do Trnavy. Zo stránky kopírujem názvy dediny v rôznych obdobiach:
.
A község neve sok változáson ment át:

* 1328-ban Sambuc
* 1380-ban Sambok
* 1470-ben Tót Sambok
* 1561-ben Sombok, Sombog
* 1562-ben Sombok
* 1660-ban Sambok
* 1666-ban Zsambok
* 1675-ben Zsámbok

Presne v inkriminvanom období sa dedina volala Slovenský Sambok (hádam nie Mŕtvy, z nemčiny).
 

Nuž

sa obávam, že to je omyl...

Je tam napísané "tot" a nie "toth" a aj keby tam bolo napísané "toth", tak "toth" v maďarčine znamená bližšie nešpecifikovaný Slovan, pre maďarov bol "toth" Slovinec, Slavonec, Slovak, atď.
Osobne si myslím, že "tot" znamenalo skutočne mrtvy alebo skoro vymretý Sambuc.
Ak by táto dedina mala slovanský pôvod, prečo mala latinský názov už od začiatku? Sambucus nigra v latinčine znamená baza čierna, tak ak by bola slovanská, tak by sa mala mať slovo baza zakomponované v názve, a to ako vidno nikdy nemala...
 

 

Ani slovo baza sa mi nezdá príliš slovenské, ale nedá mi tu nespomenúť, že pri surfovaní som sa na jednom portáli stretol pri mene Joannes Sambucus v zátvorke s menom Ján Boza. Nie priamo Baza, ale Boza. Veľmi zaujímavé:
.
"Prvým kartografom Uhorska o ktorom je známe, že sa narodil na Slovensku je Ján Boza - Sambucus (1531 - 1584) z Trnavy..."
http://www.geodat.szm.sk/zaujimavosti/stranky/zobrazovanie_slovenska.htm
 

Zrejme

ho na Jána Bazu prekrstil nejaký horlivý narodnobuditeľský farár v 19 storočí, rímsko-katolícke omše boli iba v latinčine a tak každý farár ovládal latinčinu a tak keď videl Joannes Sambucus, tak z neho spravil Jána Bazu a potom niekto zle prečítal písmeno "a" a zamenil za "o" a tak sa Joannes Sambucus stal Jánom Bozom...
 

preto

lebo madari ako narod do roku 1919 neexistovali.
 
Hodnoť

K používaniu priezvisk v 15. a 16. storočí

Nie je pravda, že by sa v 16. storočí ešte nepoužívali priezviská. Aj keď sa ešte nedá hovoriť o priezviskách v dnešnom slova zmysle, tak používanie priezvisk medzi mešťanmi a dokonca aj medzi sedliakmi je zaznamenané v mnohých prameňoch už z 15. a 16. storočia. Napríklad Žilinská kniha, kde sú zaznamenané mnohé priezviská žilinských mešťanov z 15. storočia. A medzi žilinskými richtármi v 15. storočí a na začiatku 16. storočia sa spomínajú napr. richtári s menami ako Martin Polakovič, Jeroným Švec, Ladislav Uhrinovič, Matej Kotrša, Peter Polak, Mikuláš Masar, Gašpar Vrtiak, Matej Kropač, Martin Banovsky, Ondrej Babčanský, Juraj Krok, Ondrej Bohdal a viacerí ďalší. Ako príklad na priezviská sedliakov môžu slúžiť priezviská zaznamenané v urbároch panstiev, kde sú zaznamenané aj priezviská sedliakov. Napr. v obci Melčice v Trenčianskej stolici v najstaršom urbári Beckovského panstva, v ktorom sú spísané aj povinnosti poddaných z Melčic z roku 1522 sa spomínajú mená: richtár Blažej Goliáš ( písané ako Golyas) a prisažní: Kristín Šulek, Jakub Radniak, Ján Lodko a Peter Kúzel. Spomínajú sa aj sedlaici ktorí vlastnili štvrtinové usadlosti, tých bolo 9 a to: Mikuláš Križanovič, Bartolomej Kulhan, Ján Lodko, Pavol Cibulka, Martin Miško, Valentín Zaruzenič, Juraj Janovič, Juraj Vaniga, Andrej Martinkovaj. Okrem nich sa spomínajú aj mená želiarov a neskôr aj ďalšie mená ďalších sedliakov, ktorí sa tam objavili neskôr. V roku 1590 sa pri delení panstva medzi Bánfiovcov a Nadasdyovcov spomína ako sedliak s mlynom Adam Zstanek. Tento istý sa v roku 1596 spomína ako richtár obce Melčice Adam Zstaniak. Tento Staniak bol predkom rodiny Staňák, ktorá žije v Melčiciach dodnes a ktorá bola v roku 1646 povýšená do šľachtického stavu. Zemania z rodu Staňák používali (najmä v 17. a 18. storočí) aj meno Melčický, dnes žijúci potomkovia rodu používajú meno Staňák. Toľko v krátkosti o tom, že už 15. a 16. storočí sa používali priezviská a tiež o tom, že aj zo slovenského sedliaka sa mohol stať šľachtic.
 

 

Vďaka, ja som to vedel, ale nestorius by si to mal niekam poznamenať. Veď už len vo vlastnom záujme si museli dávať ku krstnému menu nejaké meno, ktoré by napr. takého Jozefa rozlišovalo od ostatných Jozefov. Iní to riešili napr. takto: Jozef, syn Petra, vnuk Pavla (ak nestačilo). U nás si dávali ku krstým slová charakterizujúce vlastnosť nositeľa mena (Dlhý, Čierny, Krivý, Malý), alebo podľa remesla (Kováč, Mlynár, Švec (ako spomínaš), pôvodu (Polák, Žilinský), miesta, lokality (Zápotocký, Brežák), atď. Rozlíšiť napr. Jozefa od ostatných bolo treba pri krste, zápise dlhu... Písalo sa latinsky, bez dĺžňov a mäkčeňov, alebo aj po česky, čo napr. v západoslovenskom kraji bola takmer materinská reč. Koho by napadlo písať doklad napríklad po trnavsky, keď sa v každej dedine hovorilo trochu odlišne, napr. u nás "hovoril" sa neďaleko už povie "hovoreu". Hlaholika sa neujala a bolo jednoduchšie písať ako susedia Česi. Dokonca tuším aj Matej Korvín písal Trnavčanom listy po česky. Kto nepozná trnavčinu, spomeniem príhodu na Dubníku, keď vedľa nás stanovali Česi a neskôr, keď počuli, že sme z TT, sa priznali, že podľa reči mysleli, že sme Moraváci. Viď Bernoláka, že tiež nevsádzal na stredoslovenčinu, ktorá nám je výslovnosťou vzdialenejšia.
.
Ešte tu spomeniem kopu zbytočne zabitej energie s tým nestoriom, ohľadom Panónie. Skrátka, treba veriť polyhistorovi Sambucovi, ktorý sa špecializoval na antiku a Osmanskú ríšu. Veď z týchto veršov je to jasné - dám sem ešte dva iné preklady prvých dvoch veršov jeho básne, a latinský originál, aj francúsku verziu:
.
Slobodné mesto panónske, slávnu povesť má,
pod menom Trnava každý ho zná.
.
V Panónskych krajoch mesto je slobodné, povesťou slávne,
menom Trnava veru volá to mesto náš ľud.
.
Urbs est Pannonicis fama inclyta, libera regnis,
Tirnaviam vulgus nomine, reque vocat.
.
Une ville est assise en la Hongrie
Que le vulgaire appelle Tirnavie.
 

Na Teba sa

mi reagovať nechce, ale keď ty považuješ priezvisko označenie národnosti alebo remesla, tak potom je to len argument...

Martin - Polakovič - syn Poliaka
Jeronym Švec - syn ševca - zrejme z Česka, po slovensky je to ševc a nie švec
Ladislav Uhrinovič - zrejme syn nejakého Uhra, Maďara?
Matej Kotrša - Kotrša gentiv od Kotrš,
Peter Polak - Poliak, prišiel zrejme z Poľska
Mikuláš Masar - evidentne bol povolaním mäsiar
Gašpar Vrtiak - ????


Peter Programátor
Ján Sústružník
Michal Právnik
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 8 397
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 510
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 2 504
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 2 007
 5. Juraj Paškuliak: Mesto Handlová znepríjemňuje život svojim obyvateľom extrémne hlasným rozhlasom 1 559
 6. Martin Greguš: Blaha v tom má jasno: "Matovič znásilnil národ" Čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 1 283
 7. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 170
 8. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 1 096
 9. Martin Ondráš: Brusel potvrdil, kradne sa tu. Prečo roky nekonáme? 1 060
 10. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 1 034

Rebríčky článkov


 1. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 2. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 3. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 4. Štefan Vidlár: D O J E M
 5. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 6. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 7. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 8. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 9. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 10. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu


Už ste čítali?