Deň Zeme s Jánom Pavlom II. na Slovensku

Autor: Ladislav Šebák | 3.5.2008 o 1:07 | Karma článku: 6,67 | Prečítané:  1617x

Asi pred týždňom mala sviatok naša Zem. Vždy si 22. apríla spomeniem na jej veľký deň, už 18 rokov. A tiež aj na nebohú hlavu rímsko-katolíckej cirkvi Jána Pavla II. Práve vtedy bol u nás na Slovensku, vo Vajnoroch. No my sme boli vtedy v Trnave, oproti tzv. Fízlárne, pri Zverinci, ako sa hovorilo galérii vystavených portrétov nadľudí v životnej veľkosti, ktorých sme museli dobrovoľne voliť.

Prešlo iba pol roka od Nežnej revolúcie, kedy sme na námestí pod balkónom ukazovania, aký mal aj Achnaton v Achetatone, štrgali kľúčikmi od bytu a bicykla Mariánovi Labudovi, keď na nás ako občan volal: „Občania!“ Zazneli aj prognózy, že o 5 rokov dobehneme Rakúsko, žiaľ, nepostálo, vlieklo sa ako slimák ďalej. Bližšie k pravde boli Meky Žbirka a Laco Lučenič, ktorí sa vynorili spoza rohu Mliečneho baru v džínach, kopačkách a s gitarami v tvrdých futráloch, aby o chvíľu z balkóna divadla zanotovali Čierny kvet. No a pol roka po tomto teátre sme sa zišli pri zrušenom a rozpustenom Zverinci, aby tu po nás niečo zostalo. Detský lekár Stano Križan vymyslel darovať Zemi na jej narodeniny krásny darček - lipku.

Často chodím touto najfrekventovanejšou časťou Trnavy, ktorá vedie z centra na stanicu. Lipka vyrástla, oslávila svoju dospelosť, dobiehala svoje asi 40-ročné sestričky. Pamätám si totiž, že krátko po polovici 60. rokov sa v tejto časti zakryl občas priveľmi zapáchajúci potok betónovými prekladmi, ktoré sa zaviezli hlinou a do prevýšených brehov Trnávky sa zasadili stromčeky. Od tých čias mohli príslušníci Verejnej bezpečnosti v neďalekej bývalej budove Okresu vetrať aj počas burgyňovej kampane.

lipa0.jpg

Minulý týždeň som však v tomto parčíku zostal stáť ako obarený – stranu chodníka bližšie k zamaskovanej Trnávke začali rozširovať asi o dva metre, a v istom úseku sa mi zdala až podozrivá medzera. Len to nie, aby obeťou bola „naša“ lipa! No veru, nebol som si istý, kde presne stála. Našťastie, kým ostatní pred 18 rokmi pracovali, ja som fotil. Hneď, ako som prišiel domov, vytiahol som staré negatívy a strkal do skenera. Uf! To som si vydýchol! „Naša“ lipka tam stojí, statná, neďaleko sochy Štefánika, poznať ju podľa mierneho zalomenia asi v strede kmeňa, v korune. Tu je pár fotiek spred 18 rokov:

lipa1.jpg

lipa2.jpg

lipa3.jpg

lipa4.jpg

lipa5.jpg

lipa6.jpg

lipa7.jpg

Áno, je to ona, aj na tej prvej farebnej, aj na tejto nižšie, za stožiarom štátnej vlajky:

lipa8.jpg

Na tom istom filme som našiel ešte zopár ďalších aprílových dní a jeden prvomájový roku 1990:

lipa90.jpg

Nechýba vám nič na námestí?

lipa91.jpg

Ani teraz?

lipa92.jpg

Nie, nemyslel som ľudí.

lipa93.jpg

Ani toto tu spred tamtoho roka.

lipa94.jpg

Bingoooo! Trojička! Súsošie Najsv. Trojice Božej, ktoré na hlavnom trnavskom námestí stálo od roku 1695. Zhotovil ho Ján Krištof Khien. Po predchádzajúcich skúsenostiach s ničivými požiarmi mesta (1666, 1683) tu Trnavčania pôvodne zamýšľali dať postaviť sochu sv. Floriána. Iba v búrlivom roku 1918 na nej urobili menšiu úpravu – otĺkli na podstavci erb Habsburgovcov. Koncom roka 1949 sa súdružke S. (Lev Sýrsky by ju pochválil) podarilo presadiť jej rozobratie. Jednotlivé diely súsošia boli tak poschovávané po rôznych depozitároch, že sa o 40 rokov ani všetky nenašli. Iniciatívy občanov o jeho znovupostavenie (1966, 1967, 1988) zostali nevyslyšané, samo sebou, národný výbor sa touto otázkou začal zaoberať až s novou, ponovembrovou žiadosťou z roku 1989. Pôvodne malo stáť v kúte námestia, pri pošte, ale po rekonštrukcii poškodených dielov a nahradení novými, ak sa dobre pamätám, tak z kameňa z lomu na Dobrej Vode, stojí od 21. novembra 1993 na mieste, kde vždy stálo. Ibaže sa nepozerá pôvodným smerom k Mestskej veži, aby vítalo návštevníkov prichádzajúcich do mesta už nejestvujúcou Hornou bránou, ale k Hrubému kostolu, odkiaľ k nemu každoročne prichádza procesia s údajne zázračným obrazom Panny Márie Trnavskej, na pamiatku tej z 21. novembra 1710, kedy sa Trnavčania modlili za zastavenie šírenia morovej nákazy. Úspešne.

lipa95.jpg

Kto vydržal až potiaľto, mám preňho ešte bonus. V Bratislave zhorelo prírodné kino, a v Trnave krátko na to, 1. mája 2008, otvorili zrenovovaný amfiteáter. Deň pred oficiálnym otvorením som nazrel dnu, brána bola otvorená, odstránené boli aj bariéry z chodníka. Celé mesiace rekonštrukcie som sa chcel zblízka pozrieť, ako si remeselníci poradili s gotickou kaplnkou, ktorá svojho času stála sa mestskými hradbami na ceste do Modranky, a ktorou takrečeno viedol múr prírodného kina. Konečne som sa mohol. Dokonca mi majstri pomohli tým, že nestihli osadiť na kaplnku mreže. Madonu s dieťaťom som si mohol odfotiť v plnej kráse..., no, ešte ju musia vziať do parády reštaurátori.

lipa96.jpg

lipa97.jpg

lipa98.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Najväčšou obeťou korony nebudú svalovci, ale žiaci (Schutzov týždeň)

Šek pre Európu, nerozdielový Pelle a Orbán sa zabáva.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Spor o pravé meno kotlebovcov

Kto ešte nevie, čo 1488 znamená, nech sa prihlási.

Zabitie Afroameričana rozzúrilo USA. Polícia nepriznala pravdu

Policajta, ktorý kľačal na Floydovi, zatkli a obvinili z vraždy.


Už ste čítali?