Falošní proroci a kristovia

Autor: Ladislav Šebák | 12.2.2008 o 11:14 | Karma článku: 8,39 | Prečítané:  2561x

Matúš 24:5 Lebo mnohí prijdú pod mojím menom a budú hovoriť: Ja som Kristus, a zvedú mnohých. 24:23 Vtedy keby vám niekto povedal: Hľa, tu je Kristus! alebo: Tu! neverte! 24:24 Lebo povstanú falošní kristovia a falošní proroci a dajú veliké znamenia a budú robiť zázraky, takže by zviedli v blud, keby bolo možné, aj vyvolených.

Viem, že k biblickým veršom jestvujú celé knižnice prác, ktoré rozpitvávajú každé Ježišovo slovo, ktoré ho vysvetľujú, potvrdzujú alebo prekrúcajú. Priznám sa – nečítal som nič od Eusébia, Hieronyma, Jána Zlatoústeho, Origena, ani od Wicklifa, Husa, Luthera, ani od Jána Pavla II. či Benedikta XVI. Nepamätám sa ani, či som na vyššie citované verše počul kázeň v kostole, alebo žeby som ich rozoberal s kamarátmi pri pive. Slová o pomýlených a podvedených antikristom mi zišli na um iba nedávno, zrejme v súvislosti s blížiacim sa 150. výročím lurdských zjavení (včera), a aj to mi ich musel nájsť v Biblii môj korešpondenčný priateľ Pavel.

Tieto prorocké slová Ježiš nepovedal filozofom, teológom, učeným farizejom alebo saducejom, ale jednoduchým nevzdelaným galilejským rybárom, nádenníkom. Preto za nimi netreba hľadať inotaje, alegórie, skryté významy. A preto si nad nimi trúfam pohútať aj ja, vychovaný od dieťaťa ako vzorný kresťan-katolík, ktorý v 15-tich rokoch „vlastným rozumom“ prišiel k poznaniu, že Boh neexistuje, a tým istým rozumom po rokoch zasa na to, že Boh existuje. Do polemiky o Božej (ne)existencii tu nechcem prilievať olej, mne je Jeho prítomnosť jasná, a rešpektujem aj opačné presvedčenie ľudí, ktorým ďakujem, že čítali až potiaľto. Ďalej nemusia. Nebudem ich presviedčať o mojej pravde, ich prípadné obrátenie má v pracovnej náplni Svätý Duch – Tešiteľ.

Z prvých citovaných slov je jasné, že Ježiš hovorí o zneužití svojho mena na odvrátenie vyvolených od Boha falošnými kristami – kresťanmi – pomazanými – kráľmi - hodnostármi. Ani pri najväčšej fantázii si neviem predstaviť, že sa za Neho majú prezliekať škaredí, chlpatí čerti s rohami, chvostmi a kopytami. Nikoho by neobalamútili ani v podobe fičúra v lesníckej uniforme s čiernymi fúzikmi. Majú robiť veľké divy a znamenia. Aké? Hádzať dymovnice, síru pekelnú? Buchnúť dračím chvostom o nebeskú klenbu, až spadne tretina hviezd? Spôsobovať tsunamy, záplavy, suchá, zemetrasenia, požiare? Rozhodne nie. Škodiť ľuďom, spôsobovať im choroby, epidémie? Možno. Ale tajne - aby ich vzápätí „zázračne“ vyliečili, zastavili mor, zhubný nádor. A načo ten cirkus? Aby, ako predpovedal Ježiš, mohli robiť divy a zázraky, ako robil On. Prečo? Aby sme si ich pomýlili s Ním, nosili im obete, kvety, pálili sviečky. A to je hriech, keď tak robíme v omyle? Možno nie, ale odkláňame sa od učenia pravého Krista, porušujeme hneď prvé paragrafy Desatora Jeho Otca, a tým strácame možnosť byť medzi vyvolenými, žiť večne v Jeho blízkosti. Presne, ako predpovedal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?