Dvaja kohúti na jednom svätisku

Autor: Ladislav Šebák | 7.2.2008 o 0:50 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  2417x

Takmer po roku sa konečne dočkal aj druhý kohút, ktorý pravdepodobne tiež viac ako 430 rokov tancoval, ako mu pískal vietor nad trnavskou rovinou. V tento pondelok, hodinu pred poludním, sa táto kovová veternica pomaly spúšťala po lane zo severnej veže Dómu sv. Mikuláša v Trnave niekam za budovu neďalekého farského úradu.

Jeho kamarát na druhej veži, ktorá v priebehu minuloročných záchranných prác dostala komplet novú strechu, bol podľa štyroch arabských číslic vytepaných na vrchnom chvostovom pere vyrobený v roku 1570, iba tri roky po obrovskom požiari mesta. Do roku 1577 bol administrátorom ostrihomského arcibiskupa Mikulášom Telegdym určite umiestnený na duté plechové vajce, ktorým je zakončená strecha. Podľa dobovej rytiny boli v čase predchádzajúceho požiaru Trnavy veže dómu ozdobené veternicami v tvare polmesiaca, ktorý je spolu so šesťcípou hviezdou súčasťou mestského znaku, zachovaného na odtlačku mestského pečatidla na dokumente už z roku 1347. Vajce, v ktorom je voľne uložená tyč s veternicou - kohútom a hviezdičkou s dvojramenným krížikom s ukrižovaným Kristom (zo zeme voľným okom neviditeľným, nieto ešte nápisy na ňom - INRI a DOMINE MEMENTO MEI) - plní zároveň funkciu takmer mŕtvej poštovej schránky medzi ľuďmi niekoľkých desaťročí až storočí. Žiaľ, čo a kedy napísali starí Trnavčania tým dnešným, sme sa pri rekonštrukcii v roku 2007 nedozvedeli, nejaký akrobat s dlhými prstami pred asi dvadsiatimi rokmi v guli nechal iba dieru a kus horolezeckého lana. Dostal sa zlodejský kaskadér aj do severnej schránky? To sa robotníci a pamiatkari mali dozvedieť už na druhý deň.

Koľkokrát boli v priebehu 431 rokov kohúty z kostola dolu, či koľkokrát za nimi vyliezol dávny konzervátor – nevedno. Chýbajú záznamy. Vieme o zásadných prestavbách kostola v rokoch 1618 až 1629, oprava po požiari (1666) v roku 1676. Žiaľ, nedozvedel som sa hneď za čerstva na mieste činu, či je práve sňatý kohút rovnako starý ako jeho už rok zrekonštruovaný a pozlátený kamarát. Ako obyčajný smrteľník som sa nedostal do dvora farského úradu, ktorý som podľa smeru lana natiahnutého z veže typoval na miesto pristátia. Jeden z výškových robotníkov, ktorý za sebou starostlivo zamkol okovanú bránu, ma horniackym prízvukom odkázal na stavbyvedúceho Kyjaničku, ale nevypátral som ani jeho, ani plechového kohúta, ktorý keby ležal vonku na ulici, zmizol by bez stopy skôr neďaleký liatinový poklop kanála, a to je iba z konca minulého storočia.

Kohúti nemuseli ísť dejinami stále ruka v ruke. Severná veža pri požiari v roku 1666 vyhorela až po podvežovú kaplnku, prišla v podstreší o kamenné gotické chrliče dažďovej vody. Či ho oheň zničil a vyrobili nový, som mohol pri troche šťastia vedieť už predvčerom. Viac nám povie možno aj obsah vajca, ktoré bolo spustené z veže hneď na druhý deň, teda včera ráno. Okrem toho, že viem, čo bolo skôr na zemi, či vajce alebo kohút, viem ešte to, že vo vajci boli nájdené nejaké mince. Ak dážď nezničil prípadné dokumenty, budeme vedieť ešte viac. Ak tam boli, pôjdu po ošetrení do archívu, nahradia sa kópiami, pridajú súčasné doklady o živote mesta, mince... a v novej replike vajca tento odkaz budúcim generáciám poputuje spolu s vynovenou veternicou hore na severnú vežu Dómu sv. Mikuláša.

blogfotokohut1.jpg

Veternica v tvare kohúta sa pomaly posúva dolu, aby o chvíľu zmizla na dvore niektorej z historických budov. Kto má doma klasické plechové vedro, môže si urobiť predstavu o veľkosti na kostole inak nepatrného kohútika. Vo vedre pravdepodobne cestuje šesťcípa hviezda s krížikom. Škoda, obloha je zatiahnutá, škoda, že nemám optický zoom.

blogfotokohut2.jpg

Akrobatické kreácie robotníkov na fošniach lešenia v chladnom predpoludní sleduje okrem mňa ešte jeden divák. Dali sme sa do reči, niečo podobné videl v New Yorku, kde podobnú prácu robili Indiáni, nepoznajúci závrate.

blogfotokohut3.jpg

A tu debatujú naši, Slováci, akoby na terase jednoposchodovej reštaurácie. Sú spokojní, kohút je v bezpečí dolu, aj slnko sa odvážilo vykuknúť.

blogfotokohut4.jpg

Takto bude vyzerať o pár týždňov aj veternica zo severnej veže dómu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rady pred barmi aj kaderníctvami. Česko uvoľnilo, vicepremiér nevylučuje sprísnenie

Čechov po uvoľnení nelákali iba bary či reštaurácie.

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.


Už ste čítali?