Trnavské impresie

Autor: Ladislav Šebák | 2.2.2008 o 16:12 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  1852x

V posledný januárový deň sa slnko v Trnave zahralo na veľkého impresionistu. Spoločne s chmárami na oblohe odohralo náhodným divákom a študentom s polročným vysvedčením nezabudnuteľné divadlo. Pozvánka na veľkolepé predstavenie v podobe oslepujúcich lúčov sa jagala na čerstvo zrenovovanej streche južnej veže Dómu sv. Mikuláša. Na severnej sa pracovalo.

blogfoto1.jpg

Štefan, ktorý obyčajne kolenačky pozoruje okoloidúcich ľudí, robí dnes veselého biletára. Vstupné do historického centra bolo dobrovoľné.

blogfoto2.jpg

Okoloidúcim, ktorí Štefana v miernom oblúku obchádzajú s odvráteným zrakom, sa naskytá pohľad na dóm, akoby ho práve namaľoval Alfred Sisley.

blogfoto3.jpg

Do hry svetla a tieňov sa zapojila aj fasáda rím.-kat. farského úradu so živými figurínami v tympanóne.

blogfoto4.jpg

Lepší holub na streche robí zamilovanej dvojici garde. Bolo počuť jeho: „Až po svadbe! A uvedomte si, kde se..., sedíte.“

blogfoto4a.jpg

Tmavé mraky dali lepšie vyniknúť aj slnkom zaliatym fasádam historických budov na Trojičnom námestí. Pozlátená socha Nepoškvrnenej na Mestskej veži dnes fungovala lepšie ako maják.

blogfoto5.jpg

Cestou nazad letmý pohľad do Ulice Jána Hollého, kedysi Svätojánskej - Platea Sancti Joanni. Pardón, takto vyzerala 26. novembra 1652.

blogfoto6.jpg

Tu je súčasná, z 31. januára 2008, hoci po prestavbe za Márie Terézia musela byť krajšia ako dnes. Vzadu je Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa.

blogfoto7.jpg

A toto je pohľad pre bohov, z Ulice Mikuláša Schneidra - Trnavského miliónkrát fotografovaná a tisíckrát maľovaná dominanta mesta. Lešenie na severnej veži dómu už o pár dní dosiahne po plechové vajce s odkazom minulých generácií. Verme, že nebude vykradnuté ako hniezdo orla skalného, ako bol vykradnutý aj jeho náprotivok na špičke južnej veže.

blogfoto8.jpg

Štefan, ktorého akoby namaľoval Paul Cézanne, v uličke pri bočnom portáli dómu trochu posmutnel. Dnes ho ľudia viac prehliadali, akosi sa viac dívali na hru svetla a tieňov na kostole, než na múr bývalej arcibiskupskej kníhtlačiarne za Štefanovým chrbtom.

blogfoto9.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Očakávania plodia sklamanie, aj tie novembrové (píše Ivan Mikloš)

Chaosu deväťdesiatych rokov sa nedalo vyhnúť.

Stĺpček Osmelené

Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky

Kto je vinníkom tohto obludného násilia?

Nežná revolúcia

Ako sa zrušila vedúca úloha komunistickej strany

Zrušenie vedúcej úlohy komunistov bolo najdôležitejšou požiadavkou novembra.


Už ste čítali?