Pozvanie na lešenie do Univerzitného kostola v Trnave

Autor: Ladislav Šebák | 20.1.2008 o 19:27 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  2441x

Do kostola často nechodím, ale pozvanie priateľa a bývalého kolegu, presnejšie môjho vedúceho Bohuša Kosáka, do Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Trnave sa nedalo odmietnuť. Naopak, prijal som ho s radosťou. Veď príležitosť vyliezť po rebríkoch až tesne pod plafón jednej zo šiestich kaplniek prvého ranobarokového kostola na Slovensku a zblízka si pozrieť práce odo mňa o tristo až štyristo rokov starších talianskych majstrov sa vyskytne len raz a menejkrát za život.

blogunikos1.jpg

K nášmu náhodnému stretnutiu prišlo v jeden krásny letný deň roku 2000, práve v čase, keď sa Bohuš so svojim tímom pustil ponaprávať škody, ktoré na freskách s témou Jeruzalem a štukovej výzdobe spôsobil zub času. Podpísala sa pod neho presakujúca dažďová voda, prezimovanie vojska Napoleona takmer pred dvesto rokmi v chráme, čo poslúžil aj ako stajňa pre kone, prišlo aj k zabieleniu stien vápnom... proste, roboty ako na kostole. Našťastie, mal som pri sebe aj fotoaparát, a niekoľko momentov na časovej osi, ktoré sú už v nenávratne, som sa práve rozhodol neuchovávať len pre seba na starom cédečku.

blogunikos2.jpg

Na opravu ústrednej kartuše kaplnky i štyroch anjelov, ktorí ju podopierajú, bolo treba pripraviť podobnú zmes vápna a piesku, akú mali k dispozícii talianski štukatéri. Dekor celého chrámu má na svedomí Giovanni Battista Rosso a Giacomo Tornini (1639 – 1655). Význam tohto trnavského kostola v rámci vtedajšieho okliešteného Uhorska Turkami potvrdzuje aj udalosť, ku ktorej prišlo v priebehu výzdobných prác jeho interiéru. Po grandióznom smútočnom pochode celým mestom v sychravom novembrovom dni roku 1652 boli do krypty pod sakristiou pochovaní traja palatínovi príbuzní i jeho syn, Ladislav Esterházy, ktorí zahynuli tri mesiace predtým v bitke pri Veľkých Vozokanoch.

blogunikos3.jpg

Práce na výzdobe nezastavili ani dva obrovské požiare mesta (1666 a 1683), ani mor (1644, 1648 a 1679), ani rušné roky proticisárskych povstaní a tureckých nájazdov (roku 1663 sa záhadne vyhli Trnave, rovnako aj na spiatočnej ceste z výbojov na Morave, pritom priamo v meste sa „križovali“ dve veľmi významné európske cesty) z vyše sto rokov obsadeného Ostrihomu. Do konca roka 1700 bola hotová aj maliarska výzdoba, zverená Pietrovi Antoniovi Contimu.

blogunikos4.jpg

O samotnej stavbe kostola (1629 – 1638) Majstrom Antóniom a Pietrom Spazzom, hlavnom oltári (1637 - 1340), vyrezanom Viedenčanom Baltazárom Knillingom, pozlacovanom jeho rodákom Vítom Knothom a dokončenom Trnavčanom Vítom Stadlerom, s pomocníkmi Kristiánom Knerrom a Ferdinandom z Cífera, i o ďalších, ako bol maliari Ján Keller, L. A. Columba, E. I. Gruber, možno inokedy.

blogunikos5.jpg

blogunikos6.jpg

blogunikos7.jpg

blogunikos8.jpg

blogunikos9.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rady pred barmi aj kaderníctvami. Česko uvoľnilo, vicepremiér nevylučuje sprísnenie

Čechov po uvoľnení nelákali iba bary či reštaurácie.

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.


Už ste čítali?